Winners of May- June 2021

Announced on June 15th, 2021

Best Narrative Feature:

The Ravine

Director: Keoni Waxman

Best Director:

East of Middle West

Director: Brian Lucke Anderson

Best Narrative Short & Best Canadian Indie:

Five Pounds of Pressure

Director: Liam Petite

Best Short Thriller & Best Cinematography:

Kepley

Directors: Michael Grant, Stephanie Katherine Grant

Best Biography:

Max Steiner Maestro of Movie Music

Director: Diana Friedberg

Best Feature Documentary:

The Pasha

Director: Josie Maynard

Best Short Documentary:

Our Feet Are Rooted

Director: Krista Imbesi

Honorable Mention Short Documentary:

Antarctica

Director: Fredi Devas

Best Independent Feature:

Raindrops from the Sun

Director: Tomonao Sakurayashiki

Honorable Mention Independent Feature:

Coast

Director: Jessica Hester, Derek Schweickart

Best Short Horror:

Hollow Walls

Director: Michael  Minard

Best Comedy:

Mann Overboard

Director: Sam Cadman

 

Best Short Animation:

The Cat

Director: Mary Apick

Honorable Mention Animation:

On / Off

Director: Nicolas P. Villarreal

Best Sci-Fi:

The Evaluation

Director: Andrew Kuokka

Best Series/Pilot/Web:

BEDLAM

Director: Eric Tucker

Best Short Experimental:

Outside My Window

Director: Sonia Gemmiti

Best Experimental Directing:

A moment of whiteness just before...

Director: Johanne Chagnon

Best Environmental:

Coextinction

Directors: Gloria Pancrazi, Elena Jean

Best Female Director:

$avvy

Director: Robin Hauser

Best Human Rights Feature Docu:

"Saving the Iraqi Jewish Archives: A Journey of Identity"

Directors: Adriana Davis, Carole Basri

Best Human Rights Short Docu:

The Bitter Root

Director: Chad Clendinen

Best First Time Filmmaker:

Presence

Director: Rayul

Best Student Short:

No Dye

Director: Yoni Azulay

Best Student Animation:

Final Deathtination

Director: Marika Tamura

Best Canadian Student Film:

Body of Mine

Director: Sean Patterson

Best Environmental Canadian:

SHIFT

Director: Zach Fenlon

Best LGBTQ:

Remember Us

Director: Rubyll Banuelos

Best Music Video:

Nautical Things

Director: Samantha Light

Best Actor:

Carson MacCormac for East of Middle West

Best Actress:

Teri Polo for The Ravine

Honorable Mention Best Actress:

Joyce-Grey-Carter for The last breath

Best Composer:

Dominio Vigente Der Wert Der Erde

Juan Mora Cid

Honorable Mention Composer:

Jordan Lewis for The Just

 

Best Unproduced Script:

BITTER BEANS

Writer: Lolita Fortuin

 

Best Trailer of the month:

Goitaca

Director: Rodrigo Rodrigues

Best Producer & Best Edit:

East of Middle West

Producer: Mokotsi Rukundo & Brian Lucke Anderson 

Editor: Glen Montgomery