Winter Season 2022
Announced on Jan 22nd, 2022

Best Narrative Feature
Nightline                           Director: Robert Sedlacek


Best Narrative Short 
Amanda
Director: Ty Cooper



Honorable Mention Narrative short
We Are the Apocalypse!         Director: Charles William Lane


Best Canadian Indie
Within a week / Dans une semaine Director:  Roberto Zorfini

 

Best Feature Doc
A.I. AT WAR                    
Director:  Florent Marcie



Honorable Mention Feature Doc
DENE YI’INJETL - THE SCATTERING OF MAN
Director: Luke Gleeson



Best Short Doc
Anything Can Happen
Director: Chase Gouthro



Honorable Mention Short Doc
Bittersweet             
Director:  Christopher Paik-Swan



Best Independent Film
Lima 3.31              
Director:   Marcelo Torcida



Best Horror
Site 13                          
Director:  Nathan Faudree



Best Comedy
Northern Quality              
Director: Tuukka Matti Johannes Temonen



Best Animation
The Great Controversy between Good and Evil
Director:  Attila Iacob Peli



Honorable Mention Animation
Glad you Candy
Director:  Susanne Deeken



Best Science Fiction
JUNE          
Director:  Dwayne Cameron



Best Web Series/TV Pilot
PARADOX      
Director:   Vasileios Billy Blioumis



Best Experimental Feature
Seas of the Banished
Director:  Sandra Alves



Honorable Mention Experimental Feature 
Wonderland Recoil
Director: Shaun Rana



Best Experimental Short
Courage
Director:  Malak Mroueh



Honorable mention Experimental Short
5th Cinematic Nail Factory
Director:  Dalibor Martinis
 


Best Environmental
A Greenland Story             
Directors: Vincent Monahan, Marieke Lexmond

 

Best Female Director
Director     Juanita Peters               8:37 REBIRTH


Honorable Mention Female Director
Pierre & Jeanne
Director: Clémentine Célarié



Best Human Rights
In Search of a Better World           Directors:  Mary Darling, Robbie Hart  


Best First Time Filmmaker    
When the Pure Form Sank
Director:  Alfredo Picazo
 


Best Student Drama
Fallen Clouds in the City
Director:  Meiyu Chen



Best Student Animation
Rocks
Director:  Xuting Liu



Best Student Doc
Chaos Theory
Director:  Sina Moazzenizadeh



Best LGBTQ
Under My Skin      
Director:   Sabah Boumeshouli



Best Music Video
CLOSER              
Director:  Anjali Nayar



Best Thriller
It's Not Over                  
Director:    Alessandro Riccardi



Best Feature Director 
Lionel BERNARDIN      
GROUNDS OF HOPE



Best Short Director
REAL MONSTERS
Director:  Isaiah Thomas Butler



Best Cinematographer 
Ivan Maria Friedman      
Guardians of Paradise

               

Best Actor 
Loris Freeman                
Pierre & Jeanne        



Best Actress 
Ashley Nichols                  
The Chimera Effect        



Best Editor 
Mengyao Mia Zhang
Spaceship
 


Best Composer & Honorable Mention First Time Filmmaker 
Untitled Number 4
Director:  Eric Ransdell



Best Youth Artist
Vinicius Pieri    
SPECTRUM


Best Feature Script
Martin's Accidental Quest
Writer:  John McCloskey



Honorable Mention Feature Script 
The Busy & The Tired
Writer:  Randall Palmer



Best Unproduced Short Script
THE MUSIC LESSON
Writer:  Victor Dean



Honorable Mention Short Script 
THE FRANCOPHILE            
Writer:   Brett Howard Nelson