Best Feature Film & Best Cinematography  

With You

Directed by: Shen Yanjun, Bai Fujian
*
Best Narrative Short 

Outside the Box

Directed by: Ross Mackenzie

*

Best Canadian Film

Claire de Lune

Directed by: Valérie Lecomte

Best Feature Documentary 

Voices of Freedom

Directed by: Jason Rodi, Charlotte Gorchon

*

Best Short Film Documentary 

The Road 
Directed by: Vanessa Wenzel
 

*

Best Directing & Best Editing

Rage

Directed by: John Balazs

*

Best Script

The Past is a Temple

Written by: Joe Favalaro

*

Special Mention Monthly Producers

Jörg Reichlin

Erik Felderhof

Venita Ozols-Graham

 



 

Best Horror 

Who Wants Desert?
Directed by: Venita Ozols-Graham

*

Best Comedy 

MarriageFit 

Directed by: Rob DiNinni, Jeffrey Palmer

*

Best Science Fiction 

Zealandia 

Directed by: Bruno du Bois

*

Best Pilot/Series

Stuck!
Directed by: Omri Anghel, Lauren LeBeouf

*

Special Mention in Series Directing
The Honey Trapper

Directed by: Felise Garcia

*

Best Student Filmen

Fallen

Directed by: Grace Griffith 

*

Special Mention in Student Film

Reflection
Directed by: Naph Despres

*

About The Fire On Rabbi Nissim Street
Directed by: Matan Galin

*

Snakeskin
Directed by: Wesley Clapp



 

 


 

Best Experimental 

The Experiment 

Directed by:
Julie Asriyan, Tamara Aydinyan, Zara Barseghyan, Christina Danielyan, Zack Demirtshyan, Petros Ghazanchyan, Vahe Ghazaryan, Garin Hovannisian, Avo Kaprealian, Spartak Khachanov, Arnaud Khayadjanian, Julian Mejia, Tigran Nersisian, Davit Petrosyan, Rima Pipoyan, Ani Qananyan, Pablo Rojas, Van Sarkissian, Yashar Tamandehroo, Gariné Torossian

*

Best Female Director & Best Actress

Infidelity 
Directed by: Nigina Sayfullaeva

Starring: Evgeniya Gromova

*

Best First Time Filmmaker 

Big House 
Directed by: Jack Lawrence Mayer

*

Best Music Video

SEXUAL

Directed by: Yumi Sonoda

*

Best Actor 

Am Rande der Zeiten
Starring: Jörg Reichlin

*

Best Animation & Best Composer  

Under Pressure

Directed by: Vasil Bogdanov
Composer: Galo Ortiz