Winners of Nov/Dec 2020

Best Narrative Feature 
Adam

Directed by: MARIO ŠULINA

 

Best Short Narrative
Le dernier mot

Directed by: Lucas Warin

Best Feature Documentary 
Stove  
Directed by: Jad Andari

Best Short Documentary 

I Like Dirt.

Directed by: Shannon Lee Dawdy, Daniel Zox

Best Horror  

Sonant

Directed by: Vik Ramen

Best Comedy 
Fortissimo

Directed by: Janine Piguet

Best Animation 
Origin of Man

Directed by: Pjotr Sapegin

Best Feature Science Fiction 

TRANS

Directed by: Naeri Do 

Best Short Science Fiction 

Invasion 2040

Directed by: Cesar Alejandro Turturro

Best Series/Pilot/Web
NOC - Non-Official Cover

Directed by: Ian Voglesong

Best Experimental 

Cult

Directed by: Tianzhen Huang

Best Canadian Film 

Moments in Spacetime

Directed by: Christopher Cowden

Best Canadian Director:

Paul Andrew Kimball For The Colour or Spring 

Best Female Director 
On a Whim

Directed by: Asya Nikolaeva

Best First Time Filmmaker 
Lit

Directed by: Brock Burnett

Best Independent Film
Night Sweats

Directed by: Andrew Lyman-Clarke

Best Student Film
A Score in the Vinyl

Directed by: Errol Sullivan, Atticus Fehr

Best LGBTQ
WAS I NEXT? THE SEAN CRIBBIN STORY

Directed by: Craig Huckerby

Best Thriller & Trailer 
LIT

Directed by: Brock Burnett

Best Unproduced Script

Homebound
Written by: Joud AlAmri

Best Actor

Elijah Boothe For Pink Opaque

Best Actress 

Alexa Morden for The Colour of Spring

Best Edit
FAUNA

Edited by: Davide Fiore 

 

Best Composer

Nicolas Bianco for Jiyan

Best Cinematography: 

Driven

DOP: Alec Schultz

D

Best Script & Best Directing 

Pink Opaque

Written and Directed by: Derrick Perry

Best Music Video

2 Down

Directed by: Sam Farage

Honorable Mention in Short Film Directing

The Sleepless

Directed by: Kami Sadraei

Respect

Directed by: Aaron Rothermund

Best Laid Schemes

Directed by: Marc Webb

Honorable Mention in Series 

WHITE CROW: Episode 1, Lake of Spies. 

Directed by: George Threadgold

Middle of Nowhere

Directed by: Michele Palermo

Honorable Mention in Animation

Dystopia

Directed by: Bellopropello

Crowded

Directed by: Nathania Rubin 

Honorable Mention in Experimental 
The Mechanics of Intimacy

Directed by: Benjamin Filinson

Under The Surface

Directed by: Kai Z Feng, James Rockford

Honorable Mention in Documentary

RUN

Directed by: Richard Bullock

Elders' Room

Directed by: Shirley Steinberg

Vaka

Directed by: Kelly Moneymaker

Honorable Mention in Music Video

All I Ever Had

Directed by: Jeffrey Price

Insomniac

Directed by: Cristian Balint

download.png